تحقیق و توسعه

آموزش استفاد از ژلکوت

آموزش استفاده از ژلکوت

عمل ژلکوت زدن هم سخت است، هم آسان. زیرا عوامل زیادی وجود دارند که روی کار کردن با ژلکوت تأثیر میگذارند.
مهارت کار کردن با ژلکوت از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر روی ژلکوت است. دما، مواد شیمیایی موجود در ژلکوت،رطوبت، تاریخ انقضای مصرف ژلکوت ، ترکیبات ژلکوت و تجهیزات مورد استفاده هنگام ژلکوت زدن نیز از معدود عواملی هستند که بر کیفیت ژلکوت تأثیر میگذارند. برای اینکه هموازه قطعه ای با کیفیت بالا تولید گردد، باید عوامل مؤثر بر کیفیت ژلکوت به حداقل برسد.

برای خرید ژلکوت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای آموزش استفاده ژلکوت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Image result for ‫طریقه ساخت ژلکوت‬‎

کاربردژلکوت

دراینجا سطحی با کیفیت بالا، استفاه از ژلکوت مرغوب بسیار مهم است. اگر سطح به روش صحیح ژلکوت نخورد، به اجبار باید با روش سندبلاست کاری ژلکوت را برطرف کرد و کار ژلکوت زدن را دوباره تکرار نمود اگر قرار باشد کامپوزیتی تولید شود که استانداردهای مربوطه آن را تأیید کنند، باید مرحله ژلکوت زدن سطح آ ن طبق همان استانداردها انجام شود که البته کار ساده ای هم نیست.

کامپوزیتهای تقویت شده باالیاف کربن

برخلاف فلزات، چگالی الیاف کربن بسیار کم است.
برای آزمایش کردن صحت این مطلب میتوان یک قطعه فولاد را در کنار یک تکه الیاف کربن قرار داد. بالمس کردن آنها می توان دریافت که هر دو از استحکام یکسانی برخوردار می باشند ولی وزن فولاد 5برابر وزن کامپوزیت با الیاف کربن است.

منابع تخصصی در صنایع تولید کامپوزیت و پلاستیک

برای کمک به اشخاص با شرکتهایی که در صنایع تولید کامپوزیت و پلاستیک فعالیت می کنند،منابع تخصصی گوناگونی وجود دارد.یکی از این منابع، سازمان های تخصصی
می باشند که به تمام صنایع و مشاغل خدمات ارائه میدهند. دربسیاری از محصولات کامپوزیتی، ژلکوت زدن یکی از مراحل مهم تولید کامپوزیت است. معمولاً ژلکوت یک رزین پلی استر است که با رنگدانه مخلوط شده است. در محصولاتی نظیر قایق هایی از جنس الیاف شیشه، تیغه های توربین و وان حمام از ژلکوت به عنوان یک محاظ خارجی استفاده میگردد. روش صحیح ژلکوت زدن سطح به همان اندازه که یک کار هنری است، یک کار علمی نیز میباشد. دستیابی به یک ژلکوت کار آموزش دیده کاری دشوار است و لازم است که برای یافتن یک ژلکوت کاربا تجربه بودجه قابل ملاحظه ای در نظر گرفته شود. به علاوه عوامل بی شماری وجود دارند که در بالا رفتن کیفیت ژلکوت و افزایش کارآیی آن نقش به سزایی ایفا می کنند. از جمله این عوامل می توان به ترکیب شیمیایی ژلکوت، مدت زمان نگهداری آن، دمای نگهداری ژلکوت و روش استفاده از ژلکوت اشاره نمود.

برای خرید ژلکوت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای آموزش استفاده ژلکوت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ترکیب شیمیایی ژلکوت

همه انواع ژلکوت ها از ترکیت شیمایی یکسانی برخوردار نیستند. وجود رزین و ذرات درشت رنگدانه در ژلکوت باعث میگردند که ژلکوت ها غلیظ باشند. به ژلکوتهای رقیق نیز استایرین افزوده میگردد تا غلظت لازم را به دست آورند. البته بیش از 45% حجم بیشتر ژلکوت ها از استایرین تشکیل شده است ولی طبق استانداردهای جدید انتشار موادآلاینده، میزان استایرین موجود در یک ترکیب نباید از 35% تجاوزکند. ژلکوت هایی که توسط تولیدکنندگان متفاوتی در اختیار صنعت کامپوزیت قرار میگیرند، از خود عملکرد متفاوتی نشان میدهندو هر کدام فرمول شیمیایی خاص دارند و درصد استایرین موجود در هر یک با دیگری متفاوت است. به همین خاطر است که قبل از به کارگیری ژلکوتی که شناخته شده نیست، باید در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورد.

مدت زمان نگهداری ژلکوت

معمولاً نمی توان ژلکوت را بیش از 4-3 ماه ذخیره کرد. اگر ژلکوت در دمای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد ذخیره گردد، مدت زمان نگهداری آن به شدت کاهش می یابد. قانون کلی این است که از 27 درجه سانتی گراد به ازای هر 10 درجه افزایش دما، مدت زمان نگهداری ژلکوت به نصف تقلیل می یابد. هر چه از عمر ژلکوت بگذرد، غلیظ تر می شود، خوب پخت نمی گردد یا روی آن ذرات کوچکی ظاهر میگردد که به آنها “دانه” اطلاق می گردد. هر یک از این حالت ها که رخ دهد، برعملکرد ژلکوت تأثیر میگذارد بنابراین برای تولید کامپوزیت هایی با کیفیت بالا و ثابت باید از ژلکوت تازه استفاده کرد.

برای خرید ژلکوت ارزان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دما

ژلکوتها در درمای بالاتر از 15درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند زیرا پایین تر از این دما چند عامل روی کار کردن با ژلکوت تأثیر میگذارند. هر چه دما پایین تر باشد گرانرویژلکوت افزایش می یابد، تیکسوتروپی (پدیده کاهش ویسکوزیته ظاهری سیالات تحت تنش برشی ثابت با گذشت زمان است که با حذف تنش برشی خارجی به حالت اول برمی گردد) کاهش می یابد، ژل تایم و گرانروی
کاتالیست افزایش می یابد (که می تواند روی خواندن دستگاه تزریقکاتالیست تأثیر بگذارد).
حال اگر دما افزایش یابد، تمام این عوامل روی سرعت جریان یافتن ژلکوت و پودر شدن آن تأثیر می گذارند و باعث می شوند که ژلکوت به خوبی روی سطح بنشیند. پایین بودن دما باعث می شود که محصولات تولید شده از زیبایی ظاهری چندانی برخوردار نباشند. اگر در اثر پایین بودن دما، ژل تایم و زمان پخت ژلکوت کاهش یابد، آنگاه باید ژلکوت تحتفرایند پخت تکمیلی (دمای اضافی پخت و بدون اعمال فشار به منظور ارتقاء خواص نهایی یا کامل کردن پخت) قرارگیرد. در صورتیکه ژلکوت خرد شود یا تغییرشکل پیدا کند، مشخص می شود که به پخت تکمیلی نیاز دارد. برای

استفاده از ژلکوت در هوای سرد باید به نکات زیر توجه شود:

– در هوایسرد گرانروی ژلکوت افزایش می یابد پس باید برای اسپری کردن آن از دستگاهی استفاده کرد که قطر روزنه آن با جریان ژلکوت متناسب باشد.

– ظروف حاویژلکوت به مدت 3-2 روز گرم شوند حتی ممکن است لازم شودکه در فروشگاه ژلکوت را قبل از فروش گرم کنند. درهوای خیلی سرد 4-3 رور ژلکوت گرم شود اگر کف کارگاه سردباشد، مدت گرم کردن ژلکوت افزایش می یابد. قبل از استفاده از ژلکوت و افزودنی های آن، باید دمای آنها آزمایش شود.

– اگر کف کارگاه سیمانی باشد، باید زیر ظروف ژلکوت عایقی نظیر چوب قرار گیرد تا گرمایی که به ظرف اعمال شده، به سیمان منتقل نگردد.

– همواره از مقدار مواد موجود صورت برداری شود و قبل از تمام شدن مواد نسبت به تهیه آنها اقدام گردد.

برای خرید ژلکوت ارزان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کاربرد

همانطور که قبلاً ذکر شد، روش صحیح ژلکوت زدن باعث میشود که سطح قطعه از کیفیت عالیبرخوردار گردد.
به عنوان مثال فردی که ژلکوت را اسپریمی کند باید فاصله خود با قالب و سرعت حرکت دادن گان (دستگاهاسپرس) را طوری تنظیم کند که بتواند حدود 6 میلی لیتر ژلکوت را اسپری کند. ژلکودت زدن یک سطح بزرگ کار ساده ای نیست به خصوص اگر فردی که ژلکوت می زند فراموش کند سطح چند دور ژلکوت خورده است،کار پیچیده تر میشود.
معمولاً طی سه دور ژلکوت زدن 18 میلی لیتر ژلکوت مصرف می شود. روکش کردن تمام سطح با یک رنگ ژلکوتبه مهارت زیاد و هنر نیاز دارد، حال اگر تمام سطح مذکور را با ژلکوتهایی در رنکهای متنوع روکش کنند، کار بسیار دشوارتر میگردد.

برای خرید ژلکوت ارزان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Related image

نتیجه گیری

ژلکوت در زیبایی ظاهری محصولات کامپوریتی نقش مهمی ایفا میکند و با قرارگرفتن روی تمام مواد به کار رفته در کامپوزیت، از سطح کامپوزیت محافظت میکند. اگر ژلکوت زدن به روش صحیح انجام شود عواملی که روی ژلکوت تأثیر می گذارند، کاهش مییابند و به این ترتیب محصولی زیبا و بادوام تولید میشود.

برای آموزش استفاده ژلکوت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آموزش استفاد از ژلکوت