تحقیق و توسعه

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت در تعریف ساده به موادی گفته می‌شود که از ترکیب دو یا چند ماده با خواص فیزیکی، شیمیایی یا مکانیکی گوناگون ساخته شده باشد. این ماده مدرن چند سالی است که نقش پررنگی در انواع صنایع از مکانیک و رباتیک تا حتی ساختمان و پزشکی داشته است.ماده کامپوزیتی که در اصطلاح انگلیسی Composition Material یا Composite نامید می‌شود، ماده‌ای است که از دو یا چند ماده دیگر تشکیل شده و خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی نسبت به مواد تشکیل دهنده خود دارد. مواد تشکیل دهنده‌ی کامپوزیت‌ها که عموما با نام زمینه (Matrix) و الیاف (Fiber) شناخته می‌شوند، پس از تشکیل ماده‌ی جدید کاملا از هم جدا می‌مانند و به همین دلیل، کامپوزیت با آلیاژ متفاوت است. کامپوزیت ها به دلایل گوناگون در صنایع استفاده می‌شوند: وزن کم، قیمت پایین و استحکام بالا نسبت به مواد سنتی، برخی از این دلایل هستند.

این مواد در سال‌های اخیر به صنایع مدرن مانند رباتیک و هوافضا نیز راه پیدا کرده‌اند و خواصی مانند حس، عملگری و محاسبه‌گری نیز به آنها افزوده شده است. مواد کامپوزیتی که عموما شناخته می‌شوند عبارتند از:

بتن
پلاستیک های تقویت شده مانند پلیمرهای تقویت شده
کامپوزیت های فلزی
کامپوزیت های سرامیکی
از کاربردهای عمومی کامپوزیت می‌توان به ساخت ساختمان‌ها، پل، سازه‌های بزرگ، استخر شنا، بدنه وسایل نقلیه و غیره اشاره کرد. کاربردهای مدرن این مواد نیز در صنایع هوافضا و برای ساخت موشک‌ها و فضاپیماها است.

قدیمی‌ترین کامپوزیت تولید شده توسط بشر، کاهگل است. این ماده که در قدیم برای ساختن خانه‌های استفاده می‌شد، از کاه به عنوان الیاف یا فیبر و از گل به عنوان زمینه استفاده می‌کرد.

کامپوزیت